Conference Info 2016 | |
File Size: | 117 kb |
File Type: | docx |
TBD * WE WILL SEE IF WE CAN OPTIONAL PRACTICE OVER BREAKS OR ON SATURDAYS
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
2016-17 Season
LAKE ZURICH NORTH 69-27 Won 1-0
WAUCONDA 66-27 Won 2-0
DANIEL WRIGHT 76-12 Won 3-0
OAK GROVE 63-30 Won 4-0
HIGHLAND 51-45 Won 5-0
ROUNDLAKE 30-77 Lost 5-1
HAWTHORN SOUTH 34-60 Lost 5-2
LAKE ZURICH SOUTH 57-43 Won 6-2
GRAYSLAKE
MATTHEWS
HAWTHORN SOUTH
BARRINGTON PRAIRIE 2lbs
BARRINGTON STATION 2lbs
CONFERENCE TOURNAMENT 3rd
REGIONALS 3rd
SECTIONALS
STATE
2016-17 Season
LAKE ZURICH NORTH 69-27 Won 1-0
WAUCONDA 66-27 Won 2-0
DANIEL WRIGHT 76-12 Won 3-0
OAK GROVE 63-30 Won 4-0
HIGHLAND 51-45 Won 5-0
ROUNDLAKE 30-77 Lost 5-1
HAWTHORN SOUTH 34-60 Lost 5-2
LAKE ZURICH SOUTH 57-43 Won 6-2
GRAYSLAKE
MATTHEWS
HAWTHORN SOUTH
BARRINGTON PRAIRIE 2lbs
BARRINGTON STATION 2lbs
CONFERENCE TOURNAMENT 3rd
REGIONALS 3rd
SECTIONALS
STATE
Sectional B
@ Deerfield Shepard Host: Deerfield Shepard Saturday, March 4, 2017 9:00 AM @ Deerfield Shepard Regional 3 @ Lake Forest Deer Path Grayslake (Co-op) Green Oaks Oak Grove Highland Park Northwood (Co-op) Lake Forest Deer Path Libertyville Highland MS (Coed) Mundelein Carl Sandburg Mundelein West Oak Vernon Hills Hawthorn North Vernon Hills Hawthorn South Wauconda 95, 100, HWT |
Regional 4 Barrington Prairie Barrington Station Buffalo Grove Aptakisic (Coed) Buffalo Grove Cooper Deerfield Caruso Deerfield Shepard HN beat Lake Zurich North (Coed) 145, 185,215, 215 or HWT? Lake Zurich South (Coed) Lincolnshire Daniel Wright Long Grove Woodlawn |
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2015-2016 Season
2nd Hawthorn North Invite
Win Northwood 72-36
Win Carl Sandburg 84-24
Win Zion 78-30
Lost DeKalb H. 39-63
Win Caruso 69-36
4th Channohan Tournament (20 Team Tournament) lost to Bradley Central, Homer, Coal City Beat: Mt Zion, DeKalb R. Channahon, and Darian.
Win Wauconda 66-45
Win Lake Zurich North 69-35
1st Hawthorn South Tournament
Win Oak Grove 80-13
Win Roundlake 69-38
Win Hawthorn South 64-45
Win Highland 64-43
1st Shepard Tournament
- We will have open Mat over WINTER BREAK Dec. 21,22,23, Jan 1,2,3,4. Time 9-11:00am
Jan 7 (Thur) Meet the Coach Night 6:00
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
CHANNAHON TOURNAMENT (One per weight class only)
*Bus at Middle School South 5:15am leaving
DATE: Saturday, January 9th, 2016 at Minooka High School South Campus
WEIGH-IN: 6:30 - 7:30 a.m. (Meet starts at 8:30 a.m.) We will be setting weigh-in times for each team. This will make weigh-ins hassle free and allow enough time to make changes and still start tourney on time. Earlier weigh-in times are for teams closest allowing later times for teams farther.
TEAMS RESULTS: (THIS TOURNAMENT IS INVITE ONLY)
1. BRADLEY CENTRAL 316 6. DEKALB ROSETTE 147 11. ANTIOCH 111 16. LAKE ZURICH NORTH 50
2. HOMER 177 7. CHANNAHON 145 12. HADLEY 104 17. OTTAWA SHEPHERD 47
3. COAL CITY 172 8. DARIEN 144 13. NEW LENOX 88 18. CLIFTON NASH 42
4. HAWTHORN NORTH 160 9. EAST PEORIA 130 14. LEROY 85 19. SANDWICH 37
5. MT. ZION 154 10.MINOOKA 118 15. TROY 81
2015-2016 Season
2nd Hawthorn North Invite
Win Northwood 72-36
Win Carl Sandburg 84-24
Win Zion 78-30
Lost DeKalb H. 39-63
Win Caruso 69-36
4th Channohan Tournament (20 Team Tournament) lost to Bradley Central, Homer, Coal City Beat: Mt Zion, DeKalb R. Channahon, and Darian.
Win Wauconda 66-45
Win Lake Zurich North 69-35
1st Hawthorn South Tournament
Win Oak Grove 80-13
Win Roundlake 69-38
Win Hawthorn South 64-45
Win Highland 64-43
1st Shepard Tournament
- We will have open Mat over WINTER BREAK Dec. 21,22,23, Jan 1,2,3,4. Time 9-11:00am
Jan 7 (Thur) Meet the Coach Night 6:00
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
CHANNAHON TOURNAMENT (One per weight class only)
*Bus at Middle School South 5:15am leaving
DATE: Saturday, January 9th, 2016 at Minooka High School South Campus
WEIGH-IN: 6:30 - 7:30 a.m. (Meet starts at 8:30 a.m.) We will be setting weigh-in times for each team. This will make weigh-ins hassle free and allow enough time to make changes and still start tourney on time. Earlier weigh-in times are for teams closest allowing later times for teams farther.
TEAMS RESULTS: (THIS TOURNAMENT IS INVITE ONLY)
1. BRADLEY CENTRAL 316 6. DEKALB ROSETTE 147 11. ANTIOCH 111 16. LAKE ZURICH NORTH 50
2. HOMER 177 7. CHANNAHON 145 12. HADLEY 104 17. OTTAWA SHEPHERD 47
3. COAL CITY 172 8. DARIEN 144 13. NEW LENOX 88 18. CLIFTON NASH 42
4. HAWTHORN NORTH 160 9. EAST PEORIA 130 14. LEROY 85 19. SANDWICH 37
5. MT. ZION 154 10.MINOOKA 118 15. TROY 81
Channahon 2016.pdf | |
File Size: | 104 kb |
File Type: |
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jan 16 (Sat) Hawthorn South Invite @ Hawthorn Middle South (NO BUS) (All Wrestlers)*
Be at Middle School South and meet in the Lunch Room at 6:45 on weight
Weigh-ins are from 7:30 – 8:15 a.m.
Coaches Meeting 8:30 a.m.
Wrestling begins at 9:00 a.m.
Jan 16 (Sat) Hawthorn South Invite @ Hawthorn Middle South (NO BUS) (All Wrestlers)*
Be at Middle School South and meet in the Lunch Room at 6:45 on weight
Weigh-ins are from 7:30 – 8:15 a.m.
Coaches Meeting 8:30 a.m.
Wrestling begins at 9:00 a.m.
Hawthorn Invitational Information PDF | |
File Size: | 65 kb |
File Type: |
Wrestling Forms
|
|
|
|
Conference Directions
|
|
|
|
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2014-2015 Season Parent Handbook, Wrestling Score sheets, and Uniform #'s
|
|
Wrestling Schedule
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|
Hawthorn North Results: 12-20-14
HN vs. Caruso 1-0 HN vs. Daniel Wright 2-0 HN vs. Northwood 3-0 Salhani 3-0 Abdallah 3-0 O'Connor 3-0 Rojo 3-0 Ponce 3-0 Thames 3-0 Gauddarama 3-0 Escobar 3-0 Ponce 2-1 Santoyo 2-1 Santoyo 2-1 Pedroza 2-1 Marcos 1-2 Guzman 1-2 Placers
Santoyo 6th Anth Ponce 6th Thames 8th Guaddarama 7th Pastar 5th Jeon 4th |